Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Polnicy

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 24.10.2016, 13:45

Gminna Biblioteka Publiczna w Polnicy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”, zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich jest formą popularyzacji czytelnictwa. Biblioteka zorganizowała uroczystość „Narodowego Czytania” dzieł Aleksandra Fredry przy współpracy z Gimnazjum Gminnym w Rychnowach filia w Polnicy. W 220. rocznicę urodzin uczczono pamięć wybitnego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza i poety. Zaproszona grupa gimnazjalistów wysłuchała fragmenty oraz obejrzała inscenizację „ Zemsty” Aleksandra Fredry zaprezentowaną w strojach z epoki. Uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę w książkach odbitą pieczęć upamiętniającą „Narodowe Czytanie 2013 roku”                                                                                                    Organizatorem akcji Narodowe Czytanie w 2014r. była Gminna Biblioteka Publiczna, oraz Szkoła Podstawowa im Józefa Wybickiego w Polnicy. Uroczystości związane z akcją odbyły się w Szkole Podstawowej w Polnicy. W ramach akcji odczytano fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza. Nasz gość – wójt gminy Człuchów p. Adam Marciniak odczytał fragment pt. „Jak Zagłoba zdobył chorągiew” Następnie uczniowie z klas IV-VI czytali fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Nagrodzeni zostali: I miejsce – Aleksandra Redzimska z kl.VI II miejsce – Zuzanna Osiowa z kl.VI III miejsce – Zuzanna Stachowiak z kl.IV Na koniec spotkania wystąpiła młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Koczale w strojach z epoki.                                                                                                                                                                                                                                        Dnia 5 września 2015r. przed uczniami klasy V Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Polnicy czytały w strojach szlacheckich powieść Prusa zaprzyjaźnione dziewczyny z Gminnego Ośrodka Kultury w Koczale. Lalkę czytała dzieciom również pani Daria Klucewicz w języku kaszubskim. Narodowe Czytanie ma zachęcić małych i dużych Polaków do częstszego czytania i sięgania po książki.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zegar