Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Polnicy

Spotkanie autorskie- Anna Onichimowska - 30.03.2012r.

Utworzono dnia 18.10.2016, 11:57

Anna Onichimowska (ur. w Warszawie) - poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, w latach 1995 - 2003 przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), obecnie członek zarządu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterką pt. Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. W twórczości literackiej Onichimowska debiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach Sztandaru Młodych oraz Kultury. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy Gdybym miał konia, wydany w 1980. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą. W sumie napisała ponad 20 książek. Utwory Anny Onichimowskiej cieszą się nie tylko niesłabnącym powodzeniem u czytelników, ale również dużym uznaniem krytyki literackiej. „Nie chodzi do pracy, a jednak pracuje, mimo że ma nieustające wakacje” – mowa o Annie Onichimowskiej, autorce ponad czterdziestu książek dla dzieci, młodzieży i czytelników dorosłych, która znalazła czas, aby spotkać się z młodzieżą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Polnicy , 30.03.2012r. W trakcie spotkania Pani Anna Onichimowska przybliżyła młodzieży swój warsztat pracy stwierdzając, że nie ma znaczenia gdzie pisze, musi jedynie być wyciszona wewnętrznie i mieć spokój wokół siebie. Na pytanie o natchnienie stwierdziła, że takiego nie ma - każdy pisarz ma lepszy i gorszy dzień. Ma świetne dni i wtedy dużo pisze i takie, gdy nie przychodzą jej do głowy żadne pomysły. Wówczas wychodzi z domu, by pobiegać, bo jak twierdzi „pomysły leżą na ulicy, trzeba tylko umieć je podnieść.” Lubi otwarte zakończenia swoich utworów, ponieważ uważa, że to jeszcze bardziej przywiązuje czytelnika do kreowanych przez nią postaci. Gdy pisze książkę, przeważnie nie zna jej zakończenia, stopniowo poznaje swoich bohaterów i nagle dochodzi do takiego momentu, że postaci zaczynają żyć swoim własnym życiem, są od niej mądrzejsze, to one wymyślają swoje dalsze losy. Do swoich czytelników podchodzi bardzo poważnie. Sugestie dzieci i młodzieży są dla niej wyjątkowo cenne i bywało, że wpływały na kształt jej książek. Ogromny wpływ miała na nią twórczość J. Korczaka, o którym napisała pracę magisterską. Została za nią nagrodzona w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci. W życiu stara się mieć jak najwięcej radości, czerpanej m. in. ze zbierania grzybów i tańca. Autorka zachęcała również młodzież do udziału we wszelkich konkursach literackich, gdyż dzięki nim nabiera się wprawy w pisaniu. Po spotkaniu można było otrzymać imienną dedykację Autorki.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zegar